Verona  "Aşk şehri"

İtalya’nın kuzeyine yaptığımız bir gezi sırasında uğradığımız Verona’ya hayran olduk.

Garda gölünün doğusunda bulunan Verona kuzey İtalya’nın turizm çekim merkezi.

Verona Shakespeare’in aşk hikayes, "Romeo, Juliet." ile anılsa da, dünyaca ünlü amfi tiyatrosu, Roma, Ortaçağ ve Rönesans mimarisinin tüm güzelliklerini içinde saklayan bina ve sokakları ile UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş bir şehir.

Verona "Piccolo Roma" (küçük Roma) olarak anılıyor. Daracık sokaklarına girince nedenini anlıyorum, Verona ne bir büyük şehir nede küçük bir kasaba, her köşede bir tarihi yapı aralara serpiştirilmiş barok cepheli binalar.... insan sadece sokaklarda kaybolmak istiyor. Zaten şehir merkezi yürüyerek rahatça gezilecek ve gezerken de rehberlerde adı geçen tüm önemli noktalara rastlanacak ölçekte bir şehir.

Bizde zaten kısa süremiz var haritada orayı burayı aramak yerine sokaklarda kaybolalım Verona'nın tadını çıkaralım dedik.

Dar bir sokaktan çıkar çıkmaz karşımıza Verona Arena çıktı. Çok güzel korunmuş büyük bir meydanın karşısında tüm zarafeti ile duruyor.

Verona Arena

 

Verona Arena Romalılar tarafından 1. yüz yılda yapılmış ve hala kullanılıyor. Dünyaca ünlü Opera festivali her yıl temmuz ayında burada yapılıyor. 30 000 kişi kapasiteye sahip amfi tiyatro bir zamanlar gladyatör ve şövalyelerin karşılaşma alanı olmuş.

Verona Arena'nın bulunduğu  Piazza Bra Verona'nın en turistik noktası. Sabah saatlerinde bile kalabalık. Roma askerleri de yerlerini almış ve pazarlama çalışmalarına başlamış. Birlikte fotoğraf çekmek istersen 5 Euro harcamanız gerekiyor.

Piazza Bra etrafına sıralanmış birçok lokanta, kafe var. Burada Arena manzaralı keyifli bir yemek yenebilir. Ama biraz fazla turistik olabilir mi acaba?

Piazza Bra

 

Piazza Bra’ya açılan dar sokalar dan birine girip, bu güzel şehri keyifle geziyoruz. Verona'nın her sokağı başka güzellik.

 

 

Verona  sokaklarıSokaklar da yürürken kalabalık arttı ver herkes aynı yöne gidiyor. Nereye gidiyor bu insanlar deyip peşlerine takıldık.

Geldiğimiz yer bir binanın avlusu her yer dolu ve işte aşkın simgesi o meşhur balkon ...Juliet buradan Romeo'nun serenadını dinlemiş.

 

Romeo  Juliet

 

İşte güzeller güzeli Juliet

Avluya girişteki duvarlara herkes aşkını ölümsüzleştirmek için adlarını yazmış.

 

Gerçekten buraya isimlerini yazanların aşkları ölümsüzleşmiş mi bilinmez. Ama burada çok ilginç bir gelenek yaşatılıyor. Juliet Kulübü, yıllardır Juliet'in postalarıyla ilgileniyor. “Juliet, Verona” adresine dünyanın dört bir yanından binlerce mektup geliyor ve gönüllüler tarafından edebiyatın en ünlü kadın kahramanı adına her birine cevap veriliyor. Bu gönüllüler kendilerine Juliet’in sekreteri diyorlar ve derdi olan her kese deva olmaya çalışıyorlar.

Gezmeye devam ederken yolda bulduğumuz bir bistro da yemek sonrası kısa bir yürüyüşün ardından Erbe Meydanı (Piazza delle Erbe) karşımıza çıkıyor.

 

Erbe Meydanı


Erbe Meydanı, Roma zamanında Forum alanı. Elmas şekli ve etrafındaki bir çok tarihi eser ile Verona'nın çekim noktası. Meydanın en dikkat çekici mimarisi ise Lamberti kulesi.

Torre dei Lamberti bütün görkemi ile kaşımızda. 84 metre yüksekliğindeki bu kule 1172 yılında Lambierti ailesi tarafından yaptırılmış. Üzerinde bulunan çanlar şehirde iş bitim saatlerini bildirmek ve yangın durumunda alarm vermek için kullanılırmış. Günümüzde kulenin tepesinden Verona'nın 360 derece manzarasını seyretmek için turistlerin geldiği en popüler mekan.
Pazar renkleri

Bu güzelliğin arasına birde meydanda Pazar kurulmuş.. En sevdiğim şey pazar yerleri... biraz hediyelik eşyalar, biraz el emeği yerel ürünler ...

Rengarenk çeşit çeşit makarnalardan almamak mümkün mü ....

Yürümeye devam ederken bu defa karşımıza Castelvecchio çıkıyor. Castelvecchio yani Eski kale, Verona'yı Venedik'lilere karşı korumak için yapılmış. Hemen arkasında Adige nehrinin karşı tarafına uzanan köprü ise gerekirse kaçış için düşünülmüş.

 

Castelvecchio Kalesi

 

Kalenin etrafı şimdilerde kurumuş olan bir hendekle sarılı.
Bugün bir müze olarak kullanılıyor Kaleye girmek için bu hendeği geçen açılır kapanır ahşap köprüden geçmek gerekiyor.

Kalenin hemen arkasında bulunan köprü ve köprüden manzara çok etkileyici.

Adige nehrinin üzerinde muhteşem güneş batışını seyrediyoruz.

Güzel bir günün ardından geceye hazırlanan Verona'ya veda ediyoruz.

Gönlünüz burada kaldı, Verona’da ne aşklar yaşanmış bilinmez ama biz Verona’ya aşık olduk.

Şebnem Goldenberg

sebnemgoldenberg.com

karavnilegez.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.