TURHAN EKİCİ

6 Şubat 2022 tarihinde geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden değerli üyemiz, 1953 Çemişgezek’de doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu Resim Semineri ve Çapa Öğretmen Okulu Resim Seminerinde tamamladı. 1974 Yılında girdiği İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü 1979 yılında tamamlamış,  Ekici;  esim öğretmenliğinden emekliye ayrılan sanatçı Antalya’daki özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte idi.
Resim tekniklerinin tümünü severek çalışan Ekici klasik biçimden soyut sanat anlayışına kadar ulaşan yolculuğu 50 yıldır sürmektedir. Evrende gördüğü nesnelerin, anlayabildiği oluşumları, dengelerin ve kozmik iletişimlerin gerçekliğinden devinerek kendi estetik beğenisi, heyecanları ve dinamikleri ile sentezledigi bir sanat anlayışıyla çalıştı.
Özetle resimlerini tümüyle evrenin nesnel ve soyut değerlerinden beslenen kendisi gibi sistemleşeceğine yüreği beyniyle inandığı bir sanat anlayışıyla çalıştı.
100 den fazla grup ve karma sergilere katılmıştır. Yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda çok sayıda eserleri mevcuttur.