Yazar- Leyla İrten


Antalya’da Kültür-Sanat; ciddi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi konusu!

Değerli Dostlar,

Sanat çevrelerinde bir araya gelindiğinde hep bahsedilen, “birbirinden değerli sanatsal çalışmalarınıtopluma maletmek” fikri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Toplumun kültürel-sanatsal çalışmalardan nasıl etkilenmesini bekliyoruz?

Çok çeşitli görüşler var elbette;

Sizce nedir? Sanatı öğreten, öğrenen, ortaya koyan, sanatsal etkinliklerin toplumla buluşmasını sağlayan, her türlü sanatsal çalışmayı sergileyen, yorumlayan,  sanatı izleyen…liste uzar gider, sanatın her adımına dokunan insansa, insan da toplumu oluşturan elemansa, toplumdan kopuk sanat düşünülebilir mi? Cevap içinde! toplum sanatı, sanat toplumu besler görüşünde miyiz? Ya da sanatçı sanatını kendisi için ortaya koyar toplum benimser ya da benimsemez mi? O zaman sanatçı eserlerini neden sergiler? Kendisi için yapıyorsa, pozitif-negatif hiç bir yorumun çok da önemi yok mudur?

Şüphesiz ki; toplumla paylaşıldığı andan itibaren her çalışmanın mesajı, ama az ama çok toplumda yerini bulur ve gelişimde bir şekilde etki eder.

Toplumun gelişmesinde sanatı önemli bir enstrüman olduğunda hemfikiriz değil mi? yine her konuda Cumhuriyetimizin önderi Atatürk’ün dediği gibi; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur”

Bir önceki yazımda takım oyunu derken; iyi organize edilmiş misyonu, vizyonu, değerleri belli ve gözden geçirilen sanat projelerini kastetmiştim .

 “Sanat Rotası Antalya” hedefindeki her bir sanatsal proje ortak bir platformda değerlendirilmeli de dedik. “Sanat Rotası Antalya” takımına ekonomiye yön veren şirketlerin de katılması gerekmez mi?

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri şirketlerin dışa dönük en ses getiren iletişim konularındandır.  Durum böyle ise şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk proje konularına “sanat”ı eklemeleri kaçınılmaz…Bu kapsamda;

*Şirketlerin sanat ve kültürü kendi kurumsal sosyal sorumluluk ve/veya topluma katılım hedefleri arasında nasıl değerlendirdiklerini inceleyebiliriz;

*Kuruluşların kendi etkinlikleri ile kültür/sanatı nasıl destekleyebileceklerini anlamaya çalışabiliriz.

Unutmamalıyız ki, belediyeler, üniversiteler, vakıflar, dernekler, sanatçılar ve sanatsal etkinlikler  profesyonel iş çevreleri ile bir araya geldiğinde sonuç toplumun yararına olacaktır…ayrıca, şirketlerin çalışanlarının da bu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer aldıklarında kazanacakları motivasyon da çok önemli; bu da şirketlerin bir diğer kazancı olacaktır; şüphesiz…ki bu konuya tekrar daha detaylı değinmemiz gerekir.

Bu durumda; toplumun çeşitli kesitlerinden oluşacak “Sanat Rotası Antalya” platformunda, şirketlerin de yer alması kaçınılmaz.

Sanatla ilgili bir dernek üyesi ve “Dünya Mirası” Antalya şehrinde yaşayan bir Türk Vatandaşı olarak, takım oyunundaki üyelerle bir arada yaratıcı fikirlerle  Antalya’yı dünya sanat rotası hedefine kavuşturmak için, kendi adıma  elimden geleni yapmaya çalışacağımı net olarak paylaşmak isterim.

Bir sonraki buluşmamızda, bir mini sohbetle, takımı tanımaya başlayabiliriz…

Sanat, kültürel aktivite dolu sağlıklı günler dilerim,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.