Yazar- Leyla İrten


Okşan Haldız öğrencisi,  resim sanatına gönül vermiş 19 kadın karma sergide buluştu

Antalya kültür sanat – Kaleiçi Evi’ndeki sergiyi açan atölye sahibi Okşan Haldız’la resim sanatı üzerine söyleştik…

Antalya’nın kültürel zenginlikleri, cömert doğası ile muhteşem bir turistik köşe olduğuna tekrar vurgu yapmak gerek. Pandemi ile çevrimiçine taşınan sanat buluşmaları tekrar yüz yüze gerçekleşmeye başladı. Kaleiçi’nde geleneksel Antalya sivil mimarisinin tipik bir örneği olan Antalya Kültür Sanat “Kaleiçi Evi’nde bir atölyenin karma sergisi 22 Mart 2022 tarihinde açıldı.          9 Nisan 2022 ye kadar ziyaret edilebilecek bu sergiyi kursiyerleri ile açan Okşan Haldız ile resim sanatı, Antalya’da sanat ve Kaleiçi Evi’ndeki sergi üzerine sohbet ettik.

1979  Aydın doğumlu Okşan Haldız; 2002 yılında Anadolu Üniv.Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Öğretmenliğini bitirdi ve özel kurumlarda görev aldı, 2016 dan bu yana Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nin ATASEM bünyesinde resim dersleri vermekte olan Haldız, çalışmalarınn ve derslerini 2016 da Yeşilbahçe’de açtığı şahsi atölyesinde sürdürüyor.

Okşan Hanım herkes resim yapabilir mi?

Merhaba tabii ki herkes resim yapabilir. Resim yapmayı öğrenebilir. Diğer bir taraftan da doğuştan gelen bir yetenek göz ardı edilemez ki bu özel bir durumdur. Yetenek; beceriyi kolaylaştırır. Zaten hiç kimse kuralları, doğruları, renk uyumunu, perspektifi bilerek doğmaz. Bol pratik, görsel algıları ve çizim becerilerini üst seviyeye çıkarır. Amacınız; iz bırakmak zirveye oynamak değilse evet, herkes resim yapabilir.  Çünkü bu alanda yapabilecekleriniz, hayal gücünüz ve onu kullanmakla lgildir.  Sonuç olarak; zaman ayırıyor ve seviyorsanız, temel, teorik eğitimlerle nasıl iyi çizim yapılır öğrenilebilir.

Resim öğretmeni kimdir? ressam kimdir?

Akademik düzeyde resim öğretmenliği ya da güzel sanatlar eğitimini tamamlamış teknik ve genel bilgilerini aktaran kişidir sanat eğitimcisi, resim öğretmeni. Sanat eğitimcisi olmak, belli bir disiplin, bilgi birikimi ister ve bir ciddiyeti vardır. Her konudaki öğretmenlikte olduğu gibi sorumluluğu ağırdır. Diğer tarafta; ressam ise genel anlamında; resim yapan kişidir. Her türlü malzemeyi tanıyan, kullanabilen, resim çalışan, eli kalem, fırça tutan, renklere gönül vermiş, göreni gördüğünü yaratıcılığı ile harmanlayıp aktaran kişidir. Sanatçı, yaşadığı ya da yaşamadıklarını , insanı, eşyayı, doğayı, görüp, duyduğu olayı, kültür, duygu birikimini kendi algısı dahilinde  soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtan kişidir.  Onun herkesten farklı bir dünyası, çalışma alanı vardır. Hem sanatçı hem sanat eğitimcisi olmak ise çok zordur.  Nasıl her yazmasını bilen yazar, her iki kıta yazan şair, her gitar çalan müzisyen olamadığı gibi, her resim yapan da ressam olamaz.  Ayrıca kaygıyla yapılan iş de sanat değildir. Orhan Veli Kanık  şiirlerini yazarken kaç milyon satar diye yazmamıştır herhalde ya da Orhan Kemal eserlerini yazarken  benzer kaygıyı mı taşıyordu? Ya da Beethoven; ressam da eserini dünyaya getirirken başka bir dünyadadır, bunları düşünmez.

Resim sanatı uçsuz bucaksız deniz gibi; resme gönül veren bir kişi sizce konunun neresinden başlamalı?

Sizin de belirttiğiniz gibi, bu bir deniz.  Yavaş yavaş suya sokmak gerek ayaklarımızı, sonra suya girmek ve kulaç atmak , boğulmaktan korkmadan yüzmek gerek. Başlı başına sanatın bir ucundan tutmak büyük başarı bence. Özellikle ne yapıyorsanız, yazıyorsanız, çiziyorsanız, hangi enstrümanı çalıyorsanız, neyi boyuyorsanız bıkmayın, yılmayın, hiç bırakmayın, doğru yolu bulacaksınız. Devam eden yol alır. Okur, araştırır, izler, dinler, takip eder. Yetmemeye başlar. Bu zaten uzun soluklu bir süreçtir, bitmez. Öğrenme başlamıştır. Devamında çizin, çizin, çizin bolca gözlemleyin. Korkusuzca, kaygısızca bıkmadan asla “bitti oldum” demeyin. Bunun için ben ve çok değerli resim öğretmeni arkadaşlarım, sanat eğitimcileri olarak bizlerden yardım alsınlar. Bizler bunun için varız.

Sizi etkileyen Türk ressam(lar) yabancı  ressam(lar)

Eski ve yenilerden etkilendiğim, izlerken keyif aldığım sanaçlar tabii ki var. Dönemlerine ve üsluplarına göre hepsinin bıraktığı etki farklı. Saymakla bitmez. Nuri İyem ‘in Anadolu kadını portreleri çok güzel. Hale Asaf,  Natürmortta Şeker Ahmet Paşa, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fikret Mualla’nın Henri Matisse’den etkilendiği dışa vurumcu çalışmaları… Günümüz ressamlarından Orhan Taylan hayranıyım. Genç sanatçılardan Burçin Erdi işleri beni çok etkiliyor.  Günümüzde de çok yetenkli, üretken gençleri takdirle izliyorum.

Kültür Sanat şehri  Antalya da resim sanatını  öne çıkarmak için çözüm önerileriniz? 

Antalya sanat etkinliklerinin olduğu bir şehir, evet! Mesela Altın Portakal Antalya’nın sembolü oldu. Uzun yıllardır belediyeler de artık sanata zaman, bütçe, mekân ayırıyor; fakat resim, heykel, seramik gibi sanat dallarında da bir “er meydanı” olamaz mı? Bence Antalya buna hazır, tam da yeri. Çeşitli kültürlerin, disiplinlerin, sanatçıların, koleksiyonerlerin ve izleyicilerin buluştuğu bir platform olamaz mı? Art Ankara, Art Contact İstanbul, Bodrum’da da var, Contemporary Antalya neden olmasın diyorum. Şehirler arası belediyelerle atölye çalışmaları, sanat kampları şehrimizde olabilir.

Bu sanat şehrinde Atölyeleri nasıl konumlandırıyorsunuz?

Atölyeler yetişkinler ve çocuklar için kendini keşfetmek adına en güzel fırsat. Burada insanlar yeteneklerini ve becerilerini geliştirirken hiç açmadıkları bir kapıyı açıyorlar. Neler yapabileceğini fark ediyorlar. Doğru bir atölye hocasıyla çalışmak en önemli unsur.

Bazı kurum ve kuruluşların atölyelere destek vermesi bizleri heyecanlandırıyor. 2018 yılında Miracle Hotel’in sosyal sorumluluk projesiyle desteklediği sergimizi Atasem kursiyerleriyle açmıştık.                 

Bu yıl da "Okşan Haldız Atölyesi " olarak ilk karma sergimizi AKS Kaleiçi Evi’nde izleyenleriyle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.

Çalışmalarımızın sergilerle ve sosyal sorumluluk projeleriyle sahada yer alması bir sonraki adımımız için yol gösterici oluyor.

Okşan Haldız Hoca’nın ve bu alanda bilgilerini her ortamda öğrencileri ile paylaşan tüm eğitmenlere binlerce teşekkürler Eminiz, belediyeler de galeriler de koleksiyonerler de bu girişimleri ve bu atölyelerde resim sanatı ile yeni tanışmış ve yol almakta olan tüm genç(!) “ressam”ları cesaretlendireceklerdir. Yine yukarıda belrtildiği gibi, resim sanatına destek veren tüm özel kuruluşları, vakıfları ilgi ve destekleri için kutluyor, katkılarının devamını diliyoruz.

Berrin Öner Akdağ - Ebru Gadiş - Fethiye Berfin Özdemir - Gülay Ersoy - Gülseren Aytuğ- Hamİyet Sezgin - İmran Aydemir - Leyla İrten -Macide Elİf İpkıran - Nazlı Eslik - Nursel Kabak- Olga Gurova-Ruhşana Gadelyanova -Saadet Genç -Selda Özvan Fidan -Selin Safinaz Özkaya- Semra Cebeci - Zeynep Özgül -Zuhal Alıcıaslan

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.