Yazar- Leyla İrten


GÜSAD (Güzel Sanatlar Derneği Antalya) resmi olarak 11 Mart 2020 ‘den bu yana içinde bulunduğumuz COVID 19 pandemi koşullarına rağmen her türlü önlemi alarak etkinliklerine devam ediyor.

Açılışını Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı HASAN KAÇMAZ ve eşi ile sanatseverlerin bir araya gelmesi ile Mall of Antalya’da  gerçekleştirdiği 2020 Kadınlar Sergisi sonrası yaşanmaya başlanan pandemi şartları paralelinde GÜSAD yönetimi sergilerini çevrimiçi olarak düzenleme kararı oldu. İmkanlar elverdiğince de, ziyaretçi sayısı çok düşük olsa da çevrimiçi düzenlediği sergileri canlı olarak Mall of Antalya Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu. GÜSAD Sanatçıların yaratıcılıklarını  yeniden canlandırdığı yaz aylarında  da etkinliklerine devam etti…GÜSAD yönetim kurulu üyeleri derneğin üyesi değerli sanatçıları atölyelerinde pandemi koşulları çerçevesinde ziyaret etti ve “Sanat Buluşmaları” adı ile sohbet etkinlikleri de gerçekleştirdi ve bu mini sohbetleri  de sosyal medya hesaplarından paylaştı. Bu etkinlikler de plan çerçevesinde devam edecek.

2020 yılında 23 Nisan, 19 Mayıs, Anneler Günü, 10 Kasım Ata’ya Saygı çevrimiçi sergilerini kendi youtube kanalı ile diğer sosyal medya hesaplarından  yayınlayan  GÜSAD 2021 de de çalışmalarına yine imkanlar elverdiğince devam etmekte.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 2021 Sergisi’ni yine çevrimiçi olarak  sosyal medya hesaplarının yanı sıra   Mall of Antalya ‘da pandemi koşullarına uygun şekilde katılımla canlı olarak düzenledi. 2020 yılından itibaren Kadınlar Günü Sergisini her yıl bir değer yaratan kadın figürüne  ithaf etme kararı alan GÜSAD ….adet eserin katılımıyla gerçekleşen bu yılki sergi ilk Türk kadın doktor  Safiye Ali ile ilk Türk diplomalı kadın hemşire  Esma Deniz’e adandı. (2020 yılında Türkan Saylan’a ithaf edildi)

2021 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çevrimiçi sergisi de Türkiye’nin çeşitli illerinden 55 çocuğun resimleri ile gerçekleşti. Bu resim buluşması da yine GÜSAD youtube kanalı ve diğer sosyal medya hesaplarında 23 Nisan 2021 tarihi itibarı ile yayında olacak, serginin canlı sunumu da yine pandemi koşulları çerçevesinde belirlenecek tarih aralığında  Mall of Antalya Sanat Galerisi’nde  gerçekleşcek. Ayrıca çocuklara, teşvik amacı ile bu sergi anısına minik hediyeler de verilecek .

DİĞER ETKİNLİKLER GÜSAD Yönetimi olarak COVID 19 ile ilgili ortam gereklilikleri paralelinde çevrimiçi sergilere devam edeceklerini, mümkün olduğunda çalıştay, sanat buluşmaları etkinliklerini bu yıl da düzenleyeceklerini belirtti.

PORTAL Bu vesile ile , GÜSAD’ın yeni bir girişiminden de bahsetmek isterim. Kurulduğu günden bugüne başarı ile çalışmalarını sürdürmüş olan Antalya News haber portalını Dernek olarak devralmış bulunmaktayız. Önce Antalya ve tabii ki ulusal bir kültür sanat platformu olması için çalışmalara başladık…Farklı bir durum gelişmezse Mayıs ayı itibarı ile çeşitli sanat dallarında ve kültürel gelişmeye hizmet eden bloggerların, STKların, sanat galerilerinin, atölyelerinin temsilcilerinin de köşe yazılarına ulaşılabilecek, yerel-ulusal kültür sanat gelişmelerinin de paylaşılacağı bir ortam olmasnı planlıyoruz.

GÜSAD KURULUŞU İLE İLGİLİ

Sayın Esen Emekçil; ressam arkadaşları bir araya getirmiş ve çeşitli sanatsal faaliyetlerde bulunmuşlar. Onun vefatından sonra bir araya gelen MUHİTTİN SELAMET, MEHMET IŞIKLI, GÜRBÜZ AYDIN, NURİ SEZEN, MUSA SEYİRCİ, HASAN TIRMAŞ bu çalışmaları devam ettirmiş,  dernekleşerek bir çatı altında, birleşmişlerdir.  

GÜSAD'ın kuruluşundan bu yana emeği geçen tüm yönetim kurulları ve dernek üyelerine sonsuz teşekkürlerimizle...

YÖNETİMLE İLGİLİ
Mevcut yönetim ekibi değerli sanatçı Ertuğrul Hepgüzel başkanlığında 2018 yılında yönetimi devraldı ve iki dönemdir GÜSAD’a hizmet vermektedir.

GÜSAD ın tüm geçmiş değerli yöneticileri gibi Ertuğrul bey in de yönlendirme ve çabaları ile her bir YK üyesinin özverili çalışması ile GÜSAD’ı daha da ileriye götürme amacı ile yönetim devralındığında derneğin misyon, vizyon, değerleri gözden geçirerek yeni çalışma planları bu doğrultuda oluşturuldu ve bu yönde sürdürülmekte. Amaç bu yönetimi takip edecek tüm ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırmak…2. Dönemin en önemli adımlarından biri de Genç Güsad’lı üye kategorisini oluşturmak oldu…Akdeniz Üniversitesi’nden 2 arkadaşımızı yönetim yürütme kuruluna davet ettik…pandemi nedeni ile üniversite ile planlanan çalışmalarda çok yol kat edemediysek de bu yönde ilk fırsatta kalınan yerden devam edilecek. 

Gençlerle iletişimi kuvvetlendirmek, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile iletişimi kuvvetlendirerek, gerek akademisyenlerin değerli bilgi birikiminden faydalanmak, gerekse öğrenci ve yeni mezunlarla biraraya gelerek  ile genç görüş ve katkıları almaya değer veriyoruz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.