Yazar- Leyla İrten


Kadınlar Günü demeyelim de Kadınlar Gücü diyelim…

Gülay Eroğlu ile ana teması Kadınlar üzerine…

8 Mart gününün üstlendiği rol çok anlamlı ama hepimizce malum, “kadın” bir tek güne sığmayacak kadar “geniş” anlamlı bir kelime …Kadın duruşu vardır, Kadınların yaşam biçimi vardır, kadının algısı vardır, kadınca bakış vardır, kadının kendisine özgü bir akıl yürütme şekli vardır ki…herkes tarafından kabul görmüştür; evet komplikedir. Zaten bu karakteristik özellik kadınları özel kılmıyor mu? Aynı anda birçok şeyi düşünürken geçmişi, geleceği bir paket yapıp bugünün durumu ile bir çırpıda, hem de tüm detayları atlamadan masaya bırakıvermez mi kadın? Eh…bu da Yaradan’ın bir lütfu olsa gerek.

Sanat gibi yaratıcılığın dolu dizgin yaşandığı bir olguda sanat üreticisi bir kadın olmak bir ayrıcalık. Gülay Eroğlu gibi, kadın sanatçı olup da çalışmalarının merkezinde kadın olması durumu da başka bir ayrıcalık…Hem koca bir dünyayı sevgi ile kucaklayan hem de etrafına o pozitif enerjili ışığını saçan naif ve devrimci bir kişilik; Gülay Eroğlu ile bu sohbet yazımızda buluştuk tam da bu anlamlı Kadın haftasında…

Antalya’da yaşayan ama gerçek bir dünya insanı (tam anlamı ile öyle gerçekten) Gülay Eroğlu, farklı sohbetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve kültürel miras gibi konulara duyarlılık gösterdiği belirtilmiş. Bu noktadan hareketle,

Sevgili Gülay Eroğlu,

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda neler düşünüyorsunuz ve sanatınızla bu konuda nasıl bir farkındalık yaratmaya çalışıyorsunuz?

 

Unicef’e göre Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir ve çocuklar 17 yaşında ebeveynlerinin veya yasal vasilerinin izni ile evlenebilir. 16 yaşındaki çocuklarda ‘istisnai durumlarda ve hayati gerekçelerle’ mahkemelerden özel izin alarak evlenebilir. Artan ortalama evlilik yaşına rağmen, çocuk yaşta evlilikler yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda birçok gelişmekte olan veya az gelişmiş, hatta gelişmiş ülkelerde bile süregiden bir sorun olmaya devam ediyor ve kız çocuklarına yönelik kalıplaşmış rolleri pekiştiren ve kız çocuklarını kısıtlayan bir toplumsal cinsiyet eşitsizliği modelini yansıtıyor. Eğitim ve sağlıklarını tehlike atmakta, şiddet ve yoksulluk riskine maruz bırakılmaktadır. Türkiye’de özellikle savunmasız gruplardan veya düşük sosyo-ekonomik satatüden olan kız çocuğu - geleneksel cinsiyet rollerini yerine getirmeleri için baskıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve özellikle çocuk erken veya zorla evlenme riski. Bu kız çocukları ne fiziksel ne de psikolojik olarak evlilik sorumluluklarına ve doğum yapmaya hazır değillerdir.  Sosyal medyanın yaygınlığı ve etkisi arttıkça genç kızların ve kadınların yaşadığı sorunları öğrenme durumumuz oluyor. Tüm dünyada yaygın olan bu sorun duygularımı derinden etkilediği ve bu konunun vahametine çokça kafa yoran bir sanat insanı olarak ben de resimlerimde canları ve bedenleri ellerinden alınan bu çocukların/genç kızların duygularına tercüman olmak istedim ve bu resimleri yapmaya karar verdim ve bu duygularımı toplumla paylaşmak ve bu duruma karşı tepkimi göstermek istedim.  Resimlerimde kullandığım renkler, motifler de bu konunun içerdiği her bir önemli noktaya işaret etmekte…

 

 Gülay Eroğlu’nun ve Kadınları’nın mesajı nedir? Çokca kullandığınız Selçuklu yıldızı, çift başlı kartal, ahşap rahle gibi sembollerin sizin için anlamı nedir?

 

Gülay Eroğlu'nun kadınları toplumdaki sessiz çığlığı ifade etmektedir. Yaşam ve  karar hakları ellerinden alınan çocukların, yetişkinler dünyasında ki korku ve endişelerini anlatmaktadır. Resimlerimde kullandığım Selçuklu, Anadolu Türk ve Osmanlı motifleri ve Şaman inançlarında ve Selçuk için çok değerli olan çift başlı  kartal, çocuk gelinlerin ölümle-yasam, umut- çaresizlik , aydınlık ile karanlik arasındaki çelişkili durumu anlatmaya çalışmaktadır. Selçuklu yıldızının 8 ucu ve hepsinin bir erdemli anlamı vardır. Çift başlı kartal yer ve gök arasındaki en güçlü bağdır. Rahle okuma masasıdır ve eğitimi ifade eder. Yani bilgelik güç ve erdem. Bu özellikleri yaptığım çocuk gelinlerin arka yapısında kullanarak onların yaşadıklarını anlatmayı hedefliyorum

Antalyalı ressam Gülay Eroğlu, Ekvador Cumhuriyeti'ndeki Barış ve Yaşam İçin Dünya Sanat, Bilim ve Maneviyat Zirvesi Vakfı tarafından Türkiye'nin 'Sanat Barış ve Kültür Elçisi' ilan edilmişsiniz? Bu konuya biraz açıklık getirmek istersek?

 

2020 yılı Covid sürecinde hepimiz evlerimize kapandık. Bu dönemde çok üretme ve bu çalışmalarımı uluslararası platformlarda paylaşabilmek şansım oldu. Resim çalışmalarımı fark eden Ekvator Cumhuriyeti Barış Sanat  Kültür ve Maneviyat Vakfı Türkiye'yi tanıtmak adına elçilik teklifi ile geldiler. Ben de kabul ettim. Orada sanat ve kültür anlamında davetler etkinlikler ve festivaller oluyordu. Ancak benim katılabilmem mümkün olmadı. Bu konularda sanatçıların sponsor bulması, yerel yönetimler, ilgili bakanlık tarafından desteklenmesi önemli diye düşünüyorum.

 

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanan/sergilenen eserlerinizden bahseder misiniz?

 

Öğretmenligimin ilk yıllarında milli eğitim müdürlüğünün açtığı yarışmada yaptığım renklerin dansı isimli çalışmamla birincilik ödülüne layık görülmüştüm.

Daha sonrasında Tayvan Taipei'de bir sulu boya çalışmam ile Galeri ödülü aldım. Güney Kore'de uluslararası platformlarda  Türkiye'yi temsil eden bir sanatçı olarak yaptığım çalışma ile onur ödülüne layık görüldüm. Yine Amerika - Hindistan bağlantılı bir platformda iki ödülü layık görüldüm. Şuan çalışmalarımdan biri olan Mavi yıldız isimli resmim Güney Kore'de Fantapia sanat müzesinde bulunmaktadır.

 

Genç sanatçılara heyecanınızı çok rahat aktarıyorsunuz, ve gerçek bir yol gösterici rolü üstlendiğiniz çok net gözlemleniyor, genç bir sanatçıya en önemli öğüdünüz ne olur?

 

Genç sanatçı adayları ile birlikte olmak beni her zaman heyecanlandırır . Onlara söyleyebilecegim; bu yol çok meşakkatli bir yoldur. Çok emek ister. Her zaman hem ruhsal hem fikirsel hem bedensel olarak emek vermek ve üretmek zorundalar. Üretmek ve yaratmanın doyumsuz hazzını yaşamak için sadece çalışmak çalışmak gerekir.

 

Antalya’nın sanat ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yerel yönetimlere  sanatın gelişmesi konusunda ne gibi önerileriniz olur?

 

Antalya sanat faaliyetleri açısından çok hareketli ve bu etkinliklere ulaşılabilmesi kolay bir yerdir. Ancak yerel yönetimlerin özellikle Antalya sanatçılarının ve onların yaptıklarının çok farkında olmadıklarını düşünüyorum. Hala yerel yönetimlerde Sanatçı envanterleri bulunmuyor. Oysa Antalya sanatçıları son derece faal ve çok iyi platformlarda Antalya'yı temsil etmekteler.

Gelecek projeleriniz nelerdir ve sanatınızı geliştirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Gelecek dönemlerle ilgili planlarımız her zaman vardır. Ben güzel sanatlar fakültesi ve liselerine öğrenci yetistirmekteyim. Öncelikli olarak bu sınav sürecini geçirmeyi bekliyorum. Sonrasında yeni konularla resim çalışmalarıma devam edeceğim. Aralıklarla Asil Argun sanat galerisinde suluboya atölye çalışmalarım olacak. Daha sonrasında Ankara Hasanoğlan ve Akseki İbradı'da bir sanat çalıştayı planlıyorum.

 

Bu değerli günde, bu güzel sohbet için GÜlay Eroğlu'na çok teşekkürler, çalışmalarında başarılar diliyorum,

 

 

Gülay Eroğlu Kimdir?

1968 yılında Ankara’da doğdu.Eğitimi her zaman sanat üzerine oldu. Lisede 3 yıl resim eğitimi aldı. Kız teknikte 2 yıl çini-seramik eğitimi okuduktan sonra. Süleyman Demirel Üniversitesi ana sanat dalı özgün baskı resim iş öğretmenliği 4 yıl güzel sanatlar fakültesi resim öğretmenliği ana sanat dalı özgün baskı okudu. Sanat eğitim ve öğretmenliği ve plastik sanatlar sanatçısı olarak hayatına devam etmekte. Resimlerinde suluboya ve yağlı boya teknikleri ile kadın çocuk figürleri, Selçuklu, Anadolu motifleri kullanmakta. Bu sanat yolculuğunda toplum için birçok sanatçı ve sanatsever yetiştirdi. Ülkesinde ve dünyanın birçok yerinde kişisel ve karma olarak sergilere katıldı. Bu çalışmalardan (Taiwan, Hindistan, Güney Kore ve yurdumuzda) dolayı bir çok ödüle layık bulundu. 

Halen Antalya arkeoloji müzesinde güzel sanatlar üniversitesi ve güzel sanatlar liselerine öğrenci yetiştirmektedir. 

Gülay Eroğlu'ndan; 

Gelinbaşı, TÜYB

Halı, TÜYB

Kızkardeş, TÜYB

 

Masumiyet, TÜYB

 

Mavi Yıldız, TÜYB

İletişim: gulayeroglu07@hotmail.com 

Instagram adresi: @artgulayeroglu 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.