Yazar- Leyla İrten


BİR ÜLKENİN GELECEĞİ O ÜLKE İNSANLARININ GÖRECEĞİ EĞİTİME BAĞLIDIR…

Çağdaş kelimesinin Türk Dil Kurumu’na göre anlamı; aynı çağda yer alanlardan, olanlardan, geçenlerden ya da yaşayanlardan her biri (muasır) ya da içinde bulunulan çağda yer alan, olan” dır.

Önderimiz Atatürk’ün “Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak” hedefi, en özet anlatım ile; çağdaş olmanın, bir yön arayıp, bulmayı değil güne ayak uydurma, zamanı yakalama, çağın gerektiği gibi (doğal olarak sürekli çağı yakalayarak, ilime, bilime, sanata, eğitimli bir şekilde bakarak) yaşamayı anlatıyor…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 1989’da, Prof. Dr. Türkan Saylan tarafından kurulduğu ilk günden itibaren bu hedefi kendisine pusula etmiş ve aynı amaç uğruna, Atatürk’e her medeni Türk’ün verdiği söz gibi, eğitmek ve çağdaşlaştırmak için tüm imkanlar ile seferber olmuştu.

 

Antalya gibi enerjisi yüksek, kültür, sanat, doğal zenginlikleri ile yüksek potansiyelli bir şehirde de bu derneğin şubesinin olması ne büyük şans!

 

ÇYDD Antalya Şubesi’nin, çağdaş yaşam için var gücü ile çalışan ve bu yöndeki heyecanını aynı sevgili Türkan Saylan ve derneğin tüm üyeleri gibi, bir gün dahi kaybetmemiş olan Başkanı Ayşe Neyişçi ile geride bırakmaya hazırlandığımız oldukça çalkantılı COVID 19 senesine baktık…2021, çok belirsiz, olsun, ne getirmesini bekliyoruz, onu da konuştuk kısaca…

 

Atatürkçü, cesur yürekli kadın Türkan Saylan'ın kurduğu  ÇYDD Antalya şubesi bu kültür-sanat şehrinde nasıl hayata geçti bahsedebilir misiniz?  

ÇYDD ; 1989 da kurulduktan sonra , yavaş yavaş şubeleşmeye başladı.

1994 yılında birkaç arkadaşımızla Antalya şubesini açtık.

26 yıldır, sürekli artan sayıda öğrencilerimizin  eğitimine  katkı vermeye devam ediyoruz.

 

ÇYDD gönüllüsü kimdir?   

ÇYDD gönüllüsü olmak , mutlaka organik bağı olması gerektiği anlamına gelmez.

Bu ülkede yaşayan herkesin, hepimizin, duyarlı her vatandaş gibi; en önemli sorunlarımızdan biri olan eğitimde, fırsat eşitsizliği yaşayan, maddi yetersizlikler nedeni ile okuyamayan çocuklarımızın eğitimine bir nebze de olsa katkı verebilmek en önemli görevi olmalı çünkü her şey eğitimle başlar.

Bunu sağlayabilmek için;

*Kayıt, barınma ve  burs desteği verebilirler,

*Yapılacak-yapılan etkinliklerde görev alıp, takip edip katılabilirler,

*Kermeslerimizde satıcı ya da misafir olarak bulunabilirler.

*Derneğimiz için üretilen-satışa sunulan ürünlerden satın alabilirler.

*Sanatsal faaliyetlerimize katılabilirler ya da sponsor olabilirler. Öğrencilerimizin, opera, bale ve tiyatro gösterilerini gönüllü  sponsorlarımızın desteği ile izlemelerini sağlayabiliyoruz. Bulundukları bölgeler nedeniyle bu tür etkinliklere hiç gidememiş öğrencilerimizin mutluluğuna şahit olmaktan da çok sevinç duymaktayız.....

devam edersek...

*farklı projelerin hayata geçirilme aşamasında maddi-manevi destek  olabilirler

*tüm bu saydıklarımıza  sosyal çevrelerinin de katılmasını sağlayabilirler.

 

 

*Antalya şubesi olarak, ÇYDD etkinlikleri yönünden 2020 yılını değerlendirebilir misiniz?  Derneğin duyurmuş olduğu projeler nelerdir?  

-2020 yılı hiç öngörülemeyecek kadar sürprizli bir giriş yaptı.

Hepimiz, bütün dünyada olduğu gibi, süreci anlamaya ve en az hasarla atlatmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık, çalışıyoruz.

Bu bilinmezlik öğrencilerimizin de ciddi kaygı duymalarına neden oldu.

Bu süreçte, özellikle genel merkezimiz hızla organize oldu ve teknolojiyle bağımızı güçlendirdi. Öğrencilerimiz de hiç bilmedikleri, yaşamadıkları bir eğitim programına geçtiler. Ne mutlu ki artık gayet başarıyla yürütüyorlar. Fakat hala sınırlı internet kullanmak zorunda olan ya da hiç interneti olmayan ve çok ciddi sayıda bilgisayarı olmayan öğrencilerimiz var. Bu sorunu çözmek için genel merkezimiz farklı teknoloji kampanyalarına devam ediyor.

Burs desteğimizin yanı sıra Antalya şubemizin işletmekte olduğu Şengül Çiftçioğlu Yüksek Öğrenim Kız öğrenci Yurdu’muz var fakat  2020 de pandemi nedeniyle faaliyetimize ara verdik.

 

2020 yılı içinde Merkezimiz tarafından lanse edilen bir devam projesi niteliğinde olan, “Genç Deniz Yıldızı” projesinde Türkiye genelinde 400’e yakın 9-10-11-12. Sınf öğrencilerinin çok çeşitli güncel, çağdaş, bireysel gelişimi destekleyici konularda, alanlarının ustası, Türkiye çapında tanınan değerli eğitimcilerle zoom üzerinden hafta 1 (sınıfara göre farklı günlerde buluşarak) eğitim almaları aynı zamanda kendilerini ifade edebilecekleri platformda buluşmaları sağlanmakta. Bu buluşmaları mümkün kılmak için ayrıca projeye katılan öğrencilerden ihtiyacı olanlara bilgisayar desteği de yapıldı.  Antalya Şubesi bu projeye 11 öğrenci ile katılıyor.

 

2019-2020 eğitim yılı başında "Köyde Şenlik Var "projemiz için çalışmalar başlatmıştık, doğal olarak yarım kaldı, her şey yoluna girdiğinde elbette tamamlayacağız.

ÇYDD olarak farklı projelerimiz uzun yıllardır istikrarlı olarak devam ediyor. Bunlar; eğitime destek projeleri, AB ülkelerini içeren kısa süreli bir eğitim programı olan Erasmus, mezunlarımızla üniversite öğrencilerimizi bilgi aktarımı için buluşturan “Mentorluk” projesi, orta öğretim için “Kardelenler projesi”, “Baba Beni Okula Gönder,  “Anadolu'da Bir Kızım Var” ve yukarıda özet bilgilerini ilettiğim “Genç Deniz Yıldız” projesi gibi.

Bunun yanı sıra Zoom üzerinden eğitsel ve sosyal konularda uzman- öğrenci buluşmalarımız devam ediyor.

Konyaaltı Belediyemizin, Antalya şubemize  tahsis ettiği yer de  yüz yüze eğitime geçildiğinde, Akdeniz Üniversitesi’ne yakınlığı nedeniyle, öğrencilerimizin çok sık gelebilecekleri, sosyalleşebilecekleri, eğitim ve kültür evi olacaktır. O güne kadar da orada, 2. el giysi mağazamızla devam ediyor olacağız.

 

*ÇYDD Antalya şubesinin bu şehrin bir dünya kenti olması vizyonunda alacağı rolü tanımlar mısınız? Derneğinizin ne gibi işbirliklerine ihtiyacı var ?

2020 yılında Konyaaltı Belediyemizin, Toros mahallesi EXPO 2016 da, yer tahsisi  ÇYDD Antalya Şubesi için en önemli gelişmelerden biri olmuştur.

Çok kısa bir süre sonra, tamamen açmış olmayı hedefliyoruz. Bir önceki açıklamamda da belirttiğim gibi bu yerin kullanımı ile ilgili planlamalarımız paralelinde hareket ediyoruz.

Yerel yönetimlerle , STK’ larla, kurumsal ve bireysel işbirliklerimize devam ediyoruz.

Antalya, coğrafi ve tarihsel olarak çok şanslı bir konumda bulunuyor.  Sahip olduğu kültürel ve doğal güzellikler nedeniyle de yaşamak için tercih sebebi... eğer bugün dünya kenti olması için politikalar yürütülüyorsa, eğitimin de bu bütünün  içinde yer alması gerekir. Yerel yönetimleri ile, resmi ve özel okulları ile, kurumları ile ki içinde STK’ları, vakıfları da barındırır. Bu nedenle sıkı iş birliği içinde eğitime, geleceğimiz olan öğrencilerimize koşulsuz destek vermemiz gerekir.

Eğitim-öğretim partiler üstü ve ortak paydamız olmalıdır.

Birlikte olmanın, elele vermenin gücüne inanıyoruz.

 

 

*ÇYDD merkez  ve şubenizin 2021 hedefleri belirlendi ise ana başlıkları paylaşabilir misiniz?

2021 yılında; bütün öğrencilerimizin bilgisayarlarını tamamlamayı hedefliyoruz.

Projelerimize devam edeceğiz.  

Bütün bunları yapabilmek için de; ÇYDD olarak, daha geniş kitlelere ulaşıp, daha çok gönüllü katılımını sağlayarak,  daha çok burs verebilmek önceliğimiz.

Öğrencilerimizin burslarını, gönüllülerimizin ve burs verenlerimizin özverili desteği ile devam ettirmek ve onları bir an önce mezun edip hayata hazırlamak amacındayız.

 

Umarım, düşündüğümüzden daha kısa sürede ülkemiz ve dünyamız için her şey çok güzel olur.

 

Bu röportaj için; ÇYDD Antalya şubesi yönetim kurulumuz adına çok teşekkür ederim .

 

Sevgili Ayşe Neyişçi sizin şahsınızda, tüm ÇYDD organizasyonuna yeni yılda da çalışmalarında başarı ve kolaylık diliyoruz. ÇYDD bursları ile eğitim olanaklarına kavuşmuş veya kavuşacak sevgili gençlerimizin de yolları açık olsun, başarıları daim olsun… 

 

Bu sohbetimizle ilgili bir mini değerlendirme ise şöyle olabilir değil mi sevgili dostlar?

“Benim vereceğim destekten ne olur ki”, “bu ülkeyi ben mi kurtaracağım”, “konu o kadar büyük ki biz ne yapabiliriz” sorularından birini bile aklımıza getirdiysek bir arada olmanın gücüne inanmıyor olmalıyız… Halbuki biliyoruz ki, özellikle çağdaş eğitime verdiğimiz en ufak bir destek, medeni yaşam olarak geri dönecek. Birbirimize sevgi ve saygı ile yaklaşmaktan, ülkemizin refah içinde yukarılara tırmanışından keyif alıyorsak, çağdaş eğitimin gerekliliğinin farkındayız demektir.

O ilk sorular, olur da,  aklımızı çelmeye çalışırlarsa, biliyoruz ki eğitim bir toplumun geleceğini belirler, tekrar ve tekrar Atatürk’ün gençliğe hitaben şu sözlerini hatırlamalıyız ve harekete geçmeliyiz.

“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız.”

Gençlerimizin her birinin bahsedilen çağdaş eğitime eşit şartlarla erişebilmesi için, emin olalım, her birimizin yapabileceği bir katkı var!

ÇYDD gönüllüsü olmak isterseniz www.cydd.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

ÇYDD Antalya şubesi ile iletişime geçmek isterseniz;                                                                                   

tel no: 0242 248 98 99,  e-posta adresi antalya@cydd.org.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.