Yazar- Leyla İrten


18 OCAK 2024  ANTALYA’NIN İLK SANAT FUARI AÇILIŞINDAN ÖNCE…

Belli bir zamanını Antalya’da geçirmemiş biri için Antalya; Güneş/Deniz/Narenciye  tabii ki her köşesi, civarı tarih… Akdeniz şehirlerinin ortak birçok özelliği sıralanarak tatil özleminin düşünce baloncuğu konusudur. Doğru değil mi? Yıllarca Istanbul’un trafiğinde, çiseleyen yağmurunda hafta boyunca güneşsiz geçen günlerinden bu bol güneşe kavuşmuş biri olarak net belirtebilirim; Antalya imajı bu idi. Ta ki, şans mı kaderin cilvesi mi bilinmez, Antalya sanat ortamı ile, naçizane yürüttüğüm resim çalışmalarım (amatör seviyede) sayesinde haşır neşir olunca…Güneşin sadece masmavi gökyüzünde değil bu şehrin tüm sanatçılarının içinde, çizgisinde, eserlerinde parladığını coşku ile farkettim. Üniversitesinden, derneklerine, galerisinden, belediyelerine, sanata katkı veren her bir merciin, ortamın ne kadar doğal şekilde şaheserler ürettiklerine tanık oldum, oluyorum. Bu büyük şans! Hani bir müzeye gidersiniz, eserleri tarih kokan objeleri hayranlıkla izlersiniz ya, bu şehirdeki sanat ortamı da öyle.

Lakin, bu şehirde toplu sanat hareketleri, şehrin tümüne mal olmuş kolektif sanat etkinliği derseniz…

Orada bir durmak gerekiyor. Evet; belediyelerin çok değerli atılımları ile gerçekleşen ilçe sanat festivalleri var, Altın Portakal Film Festivali’ni, yerelde gerçekleşen müzik, tiyatro festivallerini de kendi kategorilerine yerleştirirsek, görsel/plastik sanatların sanatçılarının koleksiyonerler ile buluştukları bir sanat ortamının oluşması gerekmez mi diye düşünüyor insan…

İşte; 18-21 Ocak 2024 tarihleri arasında Cam Piramit’te gerçekleşecek, gelenekselleşmesi planlanan Antalya Çağdaş Sanat Fuarı (https://antalyacagdassanatfuari.com/) bu hayalin artık, deyim yerindeyse, ete kemiğe bürünmüş hali.

Art Ankara’nın da hayata geçmesinde rolü olan, Antalya’da da 2024 ün bu önemli sanat etkinliğini, Art Antalya’yı,  adeta doğumuna hazırlayan; (kamu kurum ve kuruluşlarında, müzelerde, özel koleksiyonlarda eserleri bulunan, iki dönem dernek başkanlığını yaptığı BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği) ÇAĞSAV., UPSD üyesi  ve Art Ankara fuarı ile  gerçekleştirdiği bir çok projenin yanı sıra ARTMEYDAN projesinin fikir sahibi ve uygulayıcısı) Mehmet Ali Doğan ile gerçekleşen bu sohbetimizde, dinlemek güzel oldu.

Mehmet Ali Bey, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dodi Dündar’ın Fuara ait web sitesinde (https://antalyacagdassanatfuari.com/) yer alan tanıtım yazısında belirttiği gibi; amaç Antalya’ya ve ülkemize uluslararası yeni bir çağdaş sanat fuarı kazandırmak olduğuna göre,

ANTALYA’DA SANAT projenin fikir sahibi olarak sizin Antalya sanat ortamı ile ilgili görüşünüzü alarak sohbetimize başlayabilir miyiz?

MSR Fuarcılık sahibi arkadaşım Hakan DOĞRAMACI ile sanat etkinlikleri yapmak konusunda sohbet ederken yapacağımız etkinliklere yönelik başlarken en doğru ilin Antalya olacağına karar verdik. Antalya nın Turizm yönünden birçok ile göre gelişmiş olması, dünyada bilinirliği ayrıca tarihi alanların çokça oluşu Çağdaş Sanat Fuarı yapmak için güzel veriler. Bir yandan Antalya da yaşayan birbirinden kıymetli çok Sanatçı var; Güzel Sanatlar Fakültesinin varlığı ayrıca hazır bir potansiyel güç olarak yerinde duruyor. Sanatçılar heyecanla halen atölyelerinde üretmeye devam ediyorlar.

BELİRLİ BİR TEMA? Bilindiği üzere, sanat fuarları, genellikle belirli bir tema, konu veya akım etrafında düzenlemekte ve farklı sanat dallarını kapsayabilmekte. Antalya Sanat Fuarı’nda bu uygulama olacak mı ve hangi dallar öne çıkacak?

Antalya Çağdaş Sanat Fuarının ilkini başarıyla gerçekleştireceğimizi biliyorum. Hedef Uluslar arası düzeyde etkin ve nitelikli bir Fuarı Antalya’ya,  ülke kültürümüze katkı sağlamak. Tüm bu süreç oldukça zor diyebilirim. Fuara Resim, Heykel, Seramik, Özgün baskı, Video, Yerleştirme vb. alanlarda uğraş veren her sanatçı katılabilecek, Fuarın kapıları tüm sanatçılara açıktır. Fuarın nitelikleri ve yapılanması , sunumu ile ilgili Seçici kurul ve BRHD yönetim olarak gerekli değerlendirmeleri yapıyorlar. İlkini gerçekleştireceğimiz Antalya çağdaş Sanatlar Fuarı için herhangi bir konsept, tema ve ya kavram belirlemedik ve şimdilik düşünmüyoruz

CAZİP ETKİNLİKLER? İlki düzenleneceği için ayrı bir değeri olacak bu etkinlik çerçevesinde ek etkinlikler, programlar ve hizmetlere yer verilecek mi? (söyleşiler, paneller, atölyeler, performanslar, müzayedeler, müzik dinletileri, yarışmalar, ödüller gibi?)

Hedefimiz; geleneksel bir yapının temelini oluşturmak ve ihtiyaçlara göre fuarı nitelikli ve etkin bir sunum haline dönüştürmek. İleriki yıllarda Gençlere yönelik etkinliklerin  yanı sıra ödüller vermeyi planlıyoruz. İlk itibariyle elbette alanında yetkin hocalarımızdan söyleşi, panel ve  farklı uygulamalara yönelik projeler hazırlıyoruz. İnanıyoruz ki zamanla içeriği dolu dolu bir fuar olacak.

 

SANAT ESERLERİ ALICILARINI BULABİLECEK Mİ? Böylesi sanat etkinliklerinde sanatçı ile koleksiyonerin, sanat eseri alıcısının buluşması çok önemli; bu konuda bu fuarın etkisi ve rolü hakkında görüşünüzü alabilir miyim?

Sanatın ekonomisini oluşturmak en zor iş. Sanatı üreten kadar alıcı, izleyici olması en büyük temennimiz. Bu ortam da hem Ülkemizde hem de Antalya’da mevcut diye inanıyorum. Müzesi olmayan yerde müze gezemezsin, Çağdaş Sanatlar  Fuarı’nın olmadığı yerde de durum aynı olur. Bu nedenle bu sorumluluk her vatandaşın ilgi göstermesiyle alakalı diye düşünüyorum. İnsanlarımızın sanata ilgisi olduğunu biliyorum örneğin Ankara da 10 yıl öncesine kadar bir fuar yoktu şimdi 10. ARTANKARA Sanat fuarı yapılacak geçen yıl elli bin üzeri insanımız fuarı gezdi Satışlar oldu. Demek oluyor ki etkin ve güzel kültür alanları oluşturursanız ilgi o düzeyde katlanarak artacak. Bizim Ülke olarak nüfusumuza göre sanatçı sayımız az olduğu gibi Sanatı sunacağımız alanlarda halen çokça eksikliklerimiz var. Yerel yönetimlerin özel teşebbüslerin sanat ile ilgili yatırımları Cumhuriyetimizin 100. yılına girmemize rağmen yok denecek kadar az.

ESERLERİN DOĞRU DEĞERLENDİRİLMESİ KONUSU…  sanatçı eseri satılacak mı kaygısı ile üretmiyor şüphesiz ancak, konuya kurumsal tarafından bakan biri olarak, sanatçının bir yandan da kendi işinin patronu hatta kendi hayallerinin de sahibi olarak aslında tanım yerindeyse, koskoca bir “yaratıcılık holdinginin sahibi” olduğunu ve kendi ürününü de pazarlama stratejisi olmalı diye düşünüyorum. Bu noktada; Mehmet Ali Bey, koleksiyonerlerin ve sanat eseri müşterisinin de katılacağını öngörüyorsak, bu fuara katılan bir sanatçının nasıl bir stratejisi olmalı?

Sanatçının fuarlara katılımı Galeriler aracılığıyla olmalı, üçlü bir yapıdır bu. Dolayısıyla eserlerin pazarlama kısmı daha çok galeri sahibi, sanatçı ve alıcı diyalogu ile olması en doğru yöntem. Antalya da yüzlerce Otel mevcut, zengin, kültürlü ve yatırımının bir kısmını sanata yapabilecek insanlarımız mevcut diye düşünüyorum.

Fuarın tanıtımı için yerel yönetimlerin ilgisi bu konuda çok önemli. Antalya halkı, ilgili kurumlar Sanat fuarının devamlılığını istiyorlarsa gerekli her desteği verebilmeliler. Ekonomisi yeterli düzeyde olan vatandaşlarımız izleyici durumdan sanat alıcısına dönüşmesi Fuar için çok önemli. Antalya halkı kendi kültürünün varlıklarına güç vermek için en azından bu fuarı merak edip izleyici olarak gezmeli.

 

 

Tüm değerli görüşleriniz ve yönlendirmeleriniz, 2024 ilk ayında gerçekleşecek fuara katılacak Antalyalı sanatçılara yol gösterici olacağına inandığım bu güzel sohbet için tekrar teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyor, Antalya Sanat Fuarı’nı büyük heyecanla bekliyoruz.

Tüm sanatçı dostlarımızın ve sizin 2024 yılını kutluyorum. Sağlık mutluluk, başarı getirmesini dilerim.

Mehmet Ali Doğan Kimdir?

https://www.sanatgezgini.com/marketplace/seller/profile/mehmet-ali-dogan?gclid=Cj0KCQiAy9msBhD0ARIsANbk0A_mfwR2K-01rVieHMx6yQH_roZA4ofeRA0U5DxcbHUIIe-IUE2qLvUaAqVwEALw_wcB

Instagram: @artmeydan @dogansanatevi

WEB Sitesi: www.mehmetalidogan.com.tr

 

 

 

Eserlerinden Bazıları: 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.