Yazar- Leyla İrten


Sanat galerilerine büyük sorumluluk düşüyor. Neden? Sanat galerisi, mini sanat galerileri dizimizde de galeri sahipleri ile değinildiği üzere, bir sanat insanının ya da bir sanatseverin elini taşın altına koyması, köşesinde sanatını icra etmek ya da sanatı izlemek varken, hem vitrinin önünde hem arkasında olmak sorumluluğunu alması çok takdir edilesi.

Alınan riskler bir esnafın, tüccarın aldığı riskler değil.

Kapılarını açtığı sanatçıları, duruşunu sürekli yukarıya taşımak için yenilikçi, yaratıcı, “değer” i kestirme içgüdüsü, araştırma, keşfetme, yarının ses getirecek sanatçısını, sanat hareketini sezme yeteneğinin yanında sabıra, her şeyden önce sonsuza yakın sanat sevgisine sahip olmalıdır.  Yerel, ulusal, uluslararası akımları, eğilimleri, durmadan, bıkmadan, yılmadan izlemede kalmak aynı bir gözetleme kulesinden bakmak gibi.

İşte böyle bir galeri sahibinin, galerisini ayrıcalıklı bir duruşla sunması, sanatçısının da gönül rahatlığı ile o galerinin yükselişine destek vermesi akla yakın geliyor.

Sohbetimize devam ederken, akılda tutulası notu da yeri gelmişken buraya eklemek istiyorum Yenilikçi ve yaratıcı sanatçılar, genç sanatçılara kapılarını açtıklarında, aynı zamanda onlardan profesyonellik de bekliyorlar. Profesyonellik, sanatın ciddiyetini, saygınlığını ve sorumluluğunu ifade eder. Profesyonel bir sanatçı, sanatını iş olarak görür, kendine güvenir, disiplinli çalışır ve sürekli öğrenir. Profesyonel bir sanatçı, sanatını başkalarına sunarken, hem kendisine hem de eserine değer verir. Profesyonel bir sanatçı, eleştiriye açık olur, ancak aynı zamanda eleştiriye karşı savunur. Bu galeri için de biraz öyle değil midir? Sanatçısının yanında arkasında durması önemli değil midir?

 

İşte Antalya’da yeni bir soluk, yeni bir anlayışla “galeri” açmaya soyunmuş, üstelik böylesine sisli, puslu bir ekonomik ve sosyal/kültürel ortama rağmen,


Asil Argun’u öncelikle bu cesaretli girişimi için kutluyorum ve bu sohbetimizle genç bir sanatçının atılımı ile 19.1.2024’de resmen hayata geçen bu genç sanat galerisinin doğuş etabına değineceğiz.

Asil Argun, atölyenizi galeriye dönüştürme fikrinizin itici gücü ne oldu?  Planınız nedir?

Ben bir sanatçıyım ve her sanatçının yaşadığı bazı sorun ve eksikler vardı beni rahatsız eden. En temel sorun; normal mesleklerdeki gibi, öğrenci mezun olur, şirket tecrübeli eleman ister yeni mezun iş bulamaz. Bu sanatçılar ve sanatçı adayları için de geçerli. Galeriler ismi tanınmamış sanatçının yüzüne bakmıyor ve sanatçı potansiyeli çok yüksek bile olsa çıkışta zorlanıyor. İlk hedefim galerimle; Antalya’da portfolyosu ve tarzı oluşan ya da oluşmaya başlamış olan tüm sanatçılara sergi açma ve seslerini duyurma imkanı sağlamak.

 

Ve bu planınızı uygulamaya alırken, bu şehrin sanat ortamı ile hangi gözlemleriniz etkili oldu?   İlk olarak yaşadığım ve büyüdüğüm şehir Antalya’daki eksikleri sonrasında ülkemizdeki eksikleri tamamlamak & düzeltmek hedefim. Antalya’da yerel yönetimlerin de sanatın yaygınlaştırılması için gerçekleşen etkinliklerde sanatçıların tarafında olmalarını bekliyorum, bir sanat etkinliğinde bir standın maliyetini karşılayamayacak sanatçılar için de çözüm üretmeleri gerekir görüşündeyim.  Bu tip etkinliklere katılan galeri sahiplerinin de sanatçılarını korumaları gerekir kanısındayım. Buna en güncel örneği çok yeni bir galeri olarak kendi galerimden vermek istiyorum; 1. Antalya Çağdaş Sanat Fuarı’na Asil Argun Sanat Galerisi olarak katıldım ve yanımda olan sanatçılara sponsor olarak ücret talep etmeden isimlerini göstermelerini, var olduklarını başta kendi yaşadıkları şehre Antalya’ya duyurmalarını sağladım. Bu gözlemlere dayanarak,  atölyemi galeriye çevirdim. Umuyorum ki başta şehrime Antalya’ya ve lokal sanatçılara sonrasında da ülkemizdeki sanatçılara çareler üretmek için elimden geleni yapacağım ve değerli genç sanatçılarımızla, omuz omuza yolları engelleri aşmaya devam edeceğiz

Galerinizle çalışmasını planladığınız ve bu yönde öneri götürdüğünüz sanatçıların sizinle yola devam etmeleri için kriterler ve vaatleriniz nelerdir?

Beklediğim tek kriter üretkenlik, sanat yoluna baş koymuş, sürekli üreten ve zorluklara göğüs germeye cesaret etmiş herkese kapımız açık olacak.

Var olduğum sürece seslerini duyurmalarını, kendim koleksiyonerlerle buluştukça onları da ulaştırmayı, kısacası ekmek geçtikçe elime bölüşmeyi vaat ediyorum diyebiliriz.

Galerinizle anlaşmış olan sanatçılar kimler?

Henüz çok yeniyiz, bu konuda görüşmelerim sürüyor  fakat açılış sergimiz “Local Spot” Antalya’da yaşayan ve eserlerini burada üreten birbirinden yetenekli genç sanatçılardan oluşuyor onların isimleri ise şöyle ; Alaaddin HIZ, Asil ARGUN, Buket EFE, Eylül PERÇİN, Gizem YAVUZ, Kemal KAHVECİ, Kübra TÜRKMENOĞLU, Mehmet DEMİR, Nagehan ATASEVEN, Seda ÖZTÜRK, Selahattin DOĞAN, Şevval KARABOĞA, Tuğba KESKİN, Yamaç ATAN.

 

Antalya sanat ortamında değişmesini istediğiniz/beklediğiniz konular nelerdir?

Antalya’da bulunan koleksiyonerlerin lokal sanatçılarını desteklemeleri ilk beklentim. Sonrasında Antalya’da bulunan galerilerin ellerini taşın altına koyup ilk defa düzenlenen fuara katılmadılar, ikincisi düzenlenirse en azından ona ya da benzeri çabalara katılıp bu şehir adına kazanç görmeseler de yapılanlara destek olmaları ikinci beklentim.

2024 planınızdan bahseder misiniz?

Sergi alanı bulamayan sanatçılara sergiler açmak, diğer şehirlerde yapılan fuarlara katılmak, özellikle Antalya’da yaşayan sanatçıları başka şehirlere de duyurmak başlıca planlarım.

Bu değerli görüşler, keyifli sohbet için çok teşekkürler,

2024 yılının gönlünüzce geçmesini ve çalışmalarınızda da başarılar diliyorum.

 

Asil Argun Kimdir;

Sanat eğitimine 2010 yılında Meneviş Sanat Atölyesi’nde sanatçı Gülay Eroğlu tarafından ders alarak başlayan Argun, 2011 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Çizgi ve Animasyon film bölümünden mezun olarak tamamlamıştır. Grafiti, resim, dövme, heykel, dijital sanat gibi farklı disiplinlerde çalışmalar yapmış, birçok karma sergiye katılmış, 2022 yılında İstanbul’da duyguları konu edindiği ilk kişisel sergisini açmıştır. Çalışmalarına Antalya’da devam etmekte bir yandan da yenilikçi bir sanat galerisi işletmektedir.

 

 

 

Eserlerinden bazıları,

 

Sosyal Medya bilgileri:

http://www.asilargunartgallery.com

https://www.instagram.com/asilargungallery/

 

 

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.