Yazar- Leyla İrten


Antalya çok şanslı!

Dünya harikası coğrafyası, zengin tarihi ve bu ortamda yetişen ve bu muhteşem ortamda ruhları beslenen sanatçıları ile belki de Türkiye’nin en önemli şehri!

Dolayısı ile Antalya sanatçısı da çok şanslı!

 

Elbette ülkeyi yönetenlerin  de sanatın bir ülkenin gelişiminde tanıtımında ne denli önemli olduğunun farkında olduklarını düşünüyoruz. Sahanın nabız atışlarını üst yönetimlere iletecek organlardan biri de sivil toplum kuruluşları. GÜSAD da Antalya’da 30 yıla yakın deneyimi ile plastik sanatlar özellikle resim sanatı için canla başla çalışan bir dernek. Üyeleri değerli, öncelikle resim sanatçıları,  fotoğafçılık ve heykel alanında da gelişmelere açık…

Benim de üyesi olduğum; GÜSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı ile  2 yıllık görev süresinin sonuna yaklaştığımız şu günlerde sohbet ettik…

 

Ertuğrul Hepgüzel Kimdir? (En fazla 3 cümlede)

1958, Eskişehir doğumluyum, 2004 yılında Hava Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra, daima aklımda ve gönlümde olan resim sanatında kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum.

 

GÜSAD yönetimindeyken size en gururlandıran çalışma?

2018 yılı Şubat ayı itibarı ile devraldığım GÜSAD Yönetim Kurulu Başkanlığım sırasında yönetimdeki arkadaşlarımla ele aldığımız her bir çalışmadan gurur duyuyorum ayrıca GÜSAD gibi köklü ve deneyimli bir derneği sosyal medyadaya da taşımış olmak önemli bir adımdı.  Mall of Antalya Sanat Galerisi’nin sanat danışmanlığını GÜSAD olarak yürütüyor olmak önemli bir faaliyet. Geleneksel Kaleiçi OldTown Festival’de Muhittin Selamet Çalıştayı da ayrı bir gurur kaynağı.

 

Derneğinizle ilgili geleceğe yönelik planlar nelerdir?

GÜSAD’ın deneyimini gençlerle paylaşması ve güçlü bir bayrak devri yapabilmesi önemli bir atılım olacaktır. Yönetimi devraldığımız dönemde gerçekleştirdiğimiz Misyon Vizyon ve Değerler çalışmamızda da değindiğimiz gibi gençlerle sıkı işbirliği yapmak ve uluslararası platforma GÜSAD’I taşımak en önemli projeler olacaktır.

 

GÜSAD’ın mottosu nedir? Misyonu ve Vizyonunu nasıl tarif edersiniz?

GÜSAD’ın sloganı “Gücümüz Deneyimimizdir”

MİSYONU: Çeyrek asırlık deneyimi ile GÜSAD, Antalya’da plastik sanatların ve bu alandaki  deneyimli ve/veya genç sanatçıların gelişimini ve tanıtımını sağlayacak ortamları oluşturur. Sanatta kaliteyi hedefler

VİZYONU: GÜSAD yerel, şehirlerarası, uluslararası işbirlikleri ile sanatsal faaliyetlerde yönlendirici  rol üstlenmeyi hedefler.

DEĞERLERİ:  *Çeyrek asırlık  deneyim *Konusunda deneyimli sanatçılar *Antalya nın bir dünya sanat ve kültür kenti olması *Yerel işbirlikleri (belediyeler, STK lar vb.) Sanata özverili yaklaşım

Antalya’daki GÜSAD’lı sanatçıların ve eserlerinin tanıtımı ile ilgili çalışmalar yeterli mi?

Antalya her ne kadar turizmin başkenti diye anılsa da ve geçmişten gelen tarih ile  doğa zenginliğinin yanısıra çağdaş sanatçıları ile aslında Türkiye’nin geneli için kültür sanat alanında önemli bir kaynaktır. Bu tarihi ve nefes kesen doğası ile göz kamaştıran  değerli coğrafyada, sanatçılar aslında hem ülkenin tamamına hem de uluslararasına örnek olacak eserler koyuyorlar ortaya. Gerek yerel sanatçıların gerekse yurdun  diğer büyük şehirlerindeki sanat çevrelerinin  şehrimizle ilgili “taşralı” zihniyeti ile değerlendirmeye girmemeleri önemlidir. GÜSAD gibi derneklerin bir görevi de üyelerini bulundukları yerden ileriye taşıyıcı çalışmalarda bulunmak olmalıdır.  Sanatçılarımızın, eserlerinin bölgeselden yurt  geneline, yurtdışına daha fazla tanıtabilmek için,  GÜSAD’ın Türkiye’nin ileri gelen güzel sanatlar çevreleri ile ortak çalışmalara girme planları da  mevcut.

Antalya’nın kültür sanat faaliyetlerine yönelik görüşleriniz nelerdir?

Antalya’da halihazırda düzenlenen sanat etkinliklerine verilen önemin ve değerin tüm dallar için eşit olması gerekmektedir diye düşünüyorum. GÜSAD gibi sivil toplum kuruluşlarının maddi imkanları bellidir; ancak, bilindiği üzere,  yaptıkları çalışmaların topluma etkisi kimi zaman büyük sponsorlarla düzenlenenlerden fazla olabilmektedir. O nedenle GÜSAD’ın dileği; derneğimizin halihazırda tüm plastiksanatseverler özellikle resim sanatına gönül verenlerin buluşabileceği, herkesçe ulaşımı kolay bir dernek lokaline kavuşmak.

Yerel yönetimin bu yöndeki desteği sanatın bu dalına verilen dikkatin en önemli göstergesi olur. 

Sayın Ertuğrul Hepgüzel ve GÜSAD yönetim ekibine 2 yıllık dönemdeki çalışmaları için teşekkür ediyor, 9 Şubat 2020’de gerçekleşecek GÜSAD Olağan Genel Kurul ile göreve gelecek yeni yönetim ekibine de şimdiden başarılar diliyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.